DIII Upper Midwest Regional Day 1 Upsets, Semifinalists & Team Scores

Upsets:


125-

Justin Stauffacher (Augsburg) over Denis Murphy (UW Oshkosh) MD 11-2

Anthony Zamora (Wheaton) over Isaac Wiegel (UW Platteville) SV-1 9-7

Anthony Zamora (Wheaton) over Marco Padilla (Concordia Wisconsin) Dec 9-3


133-

Josh Stenger (UW La Crosse) over Jacob Prunty (Concordia-Moorhead) Dec 13-11

Griffin Seyfried (Chicago) over Thomas Severson (UW Eau Claire) Fall 2:46


141-

Ethan Harsted (Wheaton) over Hayden Schlough (UW La Crosse) Dec 3-2


149-

Sam Wenzel (UW La Crosse) over Jake Drexler (UW Eau Claire) Dec 9-7


157-

Tyler Bents (Concordia-Moorhead) over Jake Burford (UW Whitewater) Dec 4-2

Caele Manley (Wheaton) over Jack Rathburn (MSOE) SV-1 9-3


165-

Ryder Sigler (UW Whitewater) over Jordan Weinzetl (UW Stevens Point) Fall 6:52


174-

Connor Williams (UW La Crosse) over Drew Matticks (MSOE) Fall 2:24

Kaden Spindler (Concordia-Moorhead) over Nevin Brittain (Elmhurst) Dec 9-7


184-

Helton Vandenbush (MSOE) over Sawyer Massie (UW La Crosse) Dec 5-2

Dan Squires (UW Stevens Point) over Isaac Odell (Wheaton) Dec 12-5

Ryan Vedner (UW Whitewater) over Jacob Scherber (St. Johns) MD 13-4


197-

Gabriel Zierden (Concordia-Moorhead) over James Huntley (UW Eau Claire) MD 10-2

Natan Jara (Wheaton) over Max Schmitz (UW Platteville) Dec 6-5


285-

Noah Carter (UW Eau Claire) over Tyler Kim (Augsburg) Dec 4-1

Semifinal Matchups:


125-


Mike Tortorice (UW Whitewater) vs Justin Stauffacher (Augsburg)

Anthony Zamora (Wheaton) vs Cole Kubesh (Concordia-Moorhead)


133-


Matt Berlin (UW Stevens Point) vs Josh Stenger (UW La Crosse)

Victor Gliva (Augsburg) vs Noah Becker (St. Johns)


141-


Hazen Rice (UW Whitewater) vs Ryan Fleck (Chicago)

Ethan Harsted (Wheaton) vs David Flynn (Augsburg)


149-


Aaron Wilson (Augsburg) vs Sam Wenzel (UW La Crosse)

Jimmy McAuliffe (Elmhurst) vs Devin Tortorice (UW Whitewater)


157-


Grant Zamin (UW La Crosse) vs Alex Streuder (UW Platteville)

Steve Bonsall (Chicago) vs Ryan Epps (Augsburg)


165-


Lucas Jeske (Augsburg) vs Ryder Sigler (UW Whitewater)

Nathan Wynsma (UW Platteville) vs Mitchell Hertel (UW La Crosse)


174-


Jaritt Shinhoster (UW Whitewater) vs Connor Williams (UW La Crosse)

Evan Lawrence (UW Eau Claire) vs Solomon Nielsen (Augsburg)


184-


Tanner Vassar (Augsburg) vs Helton Vandenbush (MSOE)

Dan Squires (UW Stevens Point) vs Ben Sarasin (Chicago)


197-


Isaac Lahr (UW La Crosse) vs Gabriel Zierden (Concordia-Moorhead)

Colten Cashmore (UW Oshkosh) vs Lance Benick (Augsburg)


285-


Lucius Rinehart (UW Platteville) vs Jordan Lemcke (UW Oshkosh)

Noah Carter (UW Eau Claire) vs Cole Fibranz (Chicago)

Team Scores:


1. Augsburg, 107.5 points

2. UW La Crosse, 80.5 points

3. UW Whitewater, 69 points

4. UW Stevens Point, 59 points

T-5. Chicago/UW Eau Claire, 57.5 points



18 views0 comments

Recent Posts

See All