2020 National Prep Championship Results

Updated: Feb 29, 2020

Team Scores:

1. Wyoming Seminary - 349.5

2. Blair Academy - 268.5

3. Malvern Prep - 225

4. McDonogh School - 158

5. Mount Saint Joseph - 147

6. Germantown Academy - 111

7. Bullis School - 91

8. Archbishop Spalding - 79

9. Benedictine Prep - 73.5

10. St. Christopher's - 73

 

106 Pounds:

1- Marc-Anthony Mcgowan (BLAIR ACADEMY)

2- Daniel Sheen (WYOMING SEMINARY)

3- Tommy Link (MALVERN PREP)

4- Coleman Nogle (MOUNT SAINT JOSEPH)

5- Kade Davidheiser (THE HILL SCHOOL)

6- Caleb Seyfried (GREENS FARMS ACADEMY)

7- Freddie Pimental (BELMONT HILL)

8- Mason Buckler (Saint Mary’s Ryken)

 

113 Pounds:

1- Brennen Cernus (WYOMING SEMINARY)

2- Erik Roggie (SAINT CHRISTOPHER’S)

3- Keveyon Roller (LAKEWAY CHRISTIAN ACADEMY)

4- Sam Cartella (WESTERN RESERVE)

5- Luke Kowalski (SAINT JOHN’S COLLEGE)

6- Brady Pruett (ARCHBISHOP SPALDING)

7- Tyler Knox (NORTHFIELD MOUNT HERMON)

8- Joe Couch (MOUNT SAINT JOSEPH)

 

120 Pounds:

1- Cooper Flynn (McDonogh School)

2- Ryan Miller (BLAIR ACADEMY)

3- Dayton Delviscio (MALVERN PREP)

4- Brayden Ivy (LAKEWAY CHRISTIAN ACADEMY)

5- Nico Provo (GREENS FARMS ACADEMY)

6- Gregor Mcneil (WYOMING SEMINARY)

7- Nasir Wilkinson (BULLIS)

8- Chris Kim (GERMANTOWN ACADEMY)

 

126 Pounds:

1- Nic Bouzakis (WYOMING SEMINARY)

2- Meyer Shapiro (BULLIS)

3- Chris Barnabae (MOUNT SAINT JOSEPH)

4- Daniel Wask (BLAIR ACADEMY)

5- Jimmy Harrington (BELMONT HILL)

6- Kelvin Griffin (THE HILL SCHOOL)

7- Jake Keeling (SAINT CHRISTOPHER’S)

8- Alan Fandrich (TRINITY CHRISTIAN ACADEMY)

 

132 Pounds:

1- Shayne Van Ness (BLAIR ACADEMY)

2- Drew Munch (WYOMING SEMINARY)

3- Christian Colman (GERMANTOWN ACADEMY)

4- Tyler Morris (PHILLIPS EXETER ACADEMY)

5- Thomas Fierro (SAINT BENEDICT’S PREP)

6- Skylar Smith (Liberty Christian School)

7- Clayton Gabrielson (McDonogh School)

8- Jt Chance (WESTERN RESERVE)

 

138 Pounds:

1- Beau Bartlett (WYOMING SEMINARY)

2- Lucas Chittum (BLAIR ACADEMY)

3- Joe Fisk (ARCHBISHOP SPALDING)

4- Clement Woods (MOUNT SAINT JOSEPH)

5- Damon Mcgee (BULLIS)

6- Luca Errico (BRUNSWICK)

7- Matthew Ryan (SAINT BENEDICT’S PREP)

8- Trevor Nugent (GOVERNOR’S ACADEMY)

 

145 Pounds:

1- Lachlan Mcneil (WYOMING SEMINARY)

2- Manzona Bryant IV (WESTERN RESERVE)

3- Dominic Rossetti (LOOMIS CHAFFEE)

4- Gene Quodala (BULLIS)

5- Chris Perry (BRUNSWICK)

6- Sam Beckett (THE HILL SCHOOL)

7- Nick Paolucci (ARCHBISHOP SPALDING)

8- Tyler Miller (Saint Thomas More)

 

152 Pounds:

1- Dalton Harkins (MALVERN PREP)

2- Connor Kievman (WYOMING SEMINARY)

3- Kevin Schork (SAINT CHRISTOPHER’S)

4- Zane Cox (BENEDICTINE PREP)

5- Braeden Baller (ALL SAINTS EPISCOPAL)

6- Damon Wright (SAINT BENEDICT’S PREP)

7- Chris Roybal (MOUNT SAINT JOSEPH)

8- Isaac Ruderman (BULLIS)

 

160 Pounds:

1- Gabe Arnold (WYOMING SEMINARY)

2- Harrison Trahan (McDonogh School)

3- Connor Strong (MOUNT SAINT JOSEPH)

4- Aurelius Dunbar (MERCERSBURG ACADEMY)

5- Ibraheim Mendheim (SAINT BENEDICT‘S PREP)

6- Jack Wehmeyer (MALVERN PREP)

7- Pearson Hill (HOPKINS)

8- Thomas Stewart (BLAIR ACADEMY)

 

170 Pounds:

1- Andrew Donahue (WYOMING SEMINARY)

2- Aiden Hanning (NORTHFIELD MOUNT HERMON)

3- Caden Rogers (MALVERN PREP)

4- James Conway (LOYOLA-BLAKEFIELD)

5- Sean Kilrain (BLAIR ACADEMY)

6- Ryan Tremain (BENEDICTINE PREP)

7- Quillen Martin (RABUN GAP - NACOOCHEE SCHOOL)

8- Cj Polesovsky (JOHN CARROLL)

 

182 Pounds:

1- Rylan Rogers (BLAIR ACADEMY)

2- Cole Rees (WYOMING SEMINARY)

3- Dominic Solis (McDonogh School)

4- Andrew Connolly (MALVERN PREP)

5- Brady Colbert (SAINT JOHN’S COLLEGE)

6- Harrison Shapiro (BELMONT HILL)

7- Luke Duthie (GERMANTOWN ACADEMY)

8- Jeremiah Aybar (LOYOLA-BLAKEFIELD)

 

195 Pounds:

1- Nicholas Feldman (MALVERN PREP)

2- Peyton Craft (BLAIR ACADEMY)

3- Parker Warner (MOUNT SAINT JOSEPH)

4- Jack Wimmer (McDonogh School)

5- Dustin Radford (ARCHBISHOP SPALDING)

6- Wyatt Hare (GERMANTOWN ACADEMY)

7- Clayton Ostrover (BRUNSWICK)

8- Gabe Slate (BENEDICTINE PREP)

 

220 Pounds:

1- Kyonte Hamilton (Georgetown Prep)

2- Kolby Franklin (WYOMING SEMINARY)

3- Noah Pettigrew (BLAIR ACADEMY)

4- Harrison Levans (GERMANTOWN ACADEMY)

5- Bill Brosko (HAVERFORD)

6- William Thayer (St. Paul`s School)

7- Mattheus Carroll (GILMAN)

8- Owen Vietmeier (MALVERN PREP)

 

285 Pounds:

1- Colton Deery (MALVERN PREP)

2- Garrett Kappes (McDonogh School)

3- Eijah Anthony (BLAIR ACADEMY)

4- Liam Dietrich (TRINITY PAWLING)

5- Nate Miller (WYOMING SEMINARY)

6- Brandon Roberts (GOOD COUNSEL)

7- Gabe Moore (Liberty Christian School)

8- Hudson Jones (Charlotte Christian School)

72 views0 comments